Miło mi poinformować Was, że nasza szkoła otrzymała Europejską Odznakę Jakości za Waszą wspaniałą pracę w projekcie eTwinning "Little seekers". To oznacza, że nasz ubiegłoroczny wysiłek, zaangażowanie i kreatywne pomysły zostały ocenione jako reprezentujące najwyższy europejski poziom.
Trzecioklasiści utrwalają swoją wiedzę w dość ciekawy sposób, bo tworzą interaktywne książeczki, w których umieszczają informacje o ciekawych miejscach do zwiedzania w czasie wakacji. Nasza klasowa biblioteczka znacznie się powiększyła, a do współpracy zaprosiliśmy naszych kolegów - partnerów projektu eTwinning "Cultural STEM".
Niektóre z książeczek powstały we współpracy grupowej, ale są również takie, nad którymi uczniowie pracowali indywidualnie. Zapraszam do obejrzenia wakacyjnych planów Jakuba i Kajetana
Zgodna współpraca to umiejętność, której nadal uczą się moi uczniowie. Tym razem w grupach tworzyli wiosenne obrazy. Każdy zespół otrzymał link do tablicy, która w szybkim czasie zapełniała się propozycjami dzieci. Wspólne działanie miało na celu stworzenie wiosennego obrazu, było okazją do spotkania, wspólnego działania i przeżyć uczniów. To efekty udanej współpracy grup
W piątek, w czasie spotkania on-line rozmawialiśmy o naszych rodzinach. Powodem było świętowanie Międzynarodowego Dnia Rodziny. Trzecioklasiści w ramach nauczania zdalnego przygotują scenki z życia w sowich domach. Użyją do tego celu wybranego przez siebie narzędzia.
Kolejne wyzwanie przyjęte przez moich uczniów wygląda bardzo imponująco.
Udało nam się stworzyć w czasie zdalnego nauczania wirtualną biblioteczkę, w której młodzi autorzy zgromadzili swoje albumy, zawierające bardzo interesujące informacje na temat ciekawych miejsc do zwiedzania. Poniżej przykład pracy zespołowej do poczytania i posłuchania :)
Nauczanie zdalne ma zachęcać uczniów do codziennego wysiłku. Nie jest to proste, ponieważ stałe przebywanie w domu i monotonia działań źle wpływają na motywację, nie tylko dzieci. Jednakże w mojej klasie są uczniowie, którzy z ochotą podejmują wszelkiego rodzaju wyzwania. Bardzo się z tego faktu cieszę i jestem z nich dumna. Oto ostatnie projekty plakatów utworzone przy okazji poznawania parków narodowych. Trzecioklasistom udało połączyć się umiejętności wykorzystywania nowych technologii z wiedzą o przyrodzie
22 kwietnia to jedna z najważniejszych dat każdego ekologa. Dzień Ziemi w tym roku świętowaliśmy inaczej niż zawsze, ale razem. Zaczęliśmy od wspólnego spotkania i rozmowy. Potem trzecioklasiści współpracowali ze sobą, tworząc ciekawe plakaty o tematyce ekologicznej.
. Zbliżają się święta. Będą inne, nie takie, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Spędzimy je w domu, w gronie najbliższych. Życzę wszystkim pogody ducha, optymizmu, zdrowia i nadziei. Obyśmy już wkrótce mogli spotykać się nie tylko on-line...
Trzecioklasiści dołączyli do ogólnopolskiej akcji "Kartka dla medyka". Wykonali w domach ciekawe prace w programie Paint, w których podziękowali za służbę w trudnym czasie wszystkim osobom, które ratują nasze życie. Akcja miała na celu pomóc uczniom w zrozumieniu sytuacji, w której znalazły się wszystkie dzieci, zmuszone do pozostania w domu.
Little Seekers to projekt eTwinning, który będziemy wszyscy mile wspominać. Poznaliśmy wielu sympatycznych kolegów, z którymi wykonaliśmy ogrom różnych zadań i wiele wspólnie nauczyliśmy się. Będzie co wspominać. Oto nasze krótkie podsumowanie działań:
W ubiegłym roku wspólnie z partnerami projektu eTwinning "Jajko z niespodzianką" uczestniczyliśmy w wielu ciekawych działaniach. Ponieważ już za chwilę będą święta, mamy okazję wykonać zadania, nad którymi pracowali nasi starsi partnerzy. To dobra okazja na wspomnienia udanej współpracy :) Już teraz zapraszam moich uczniów do odszukania i wykonania zadań przygotowanych dla trzecioklasistów.
Nauczanie zdalne i ciągły pobyt uczniów w domu mogą stanowić pewne zagrożenia, kiedy zapominamy o bardzo ważnych zasadach. Mam nadzieję, że książeczka, nad której tworzeniem współpracowali trzecioklasiści w ramach projektu eTwinning Little Seekers przypomni o nich :)
Rozpoczęliśmy drugi tydzień zdalnego nauczania. Emocje powolutku opadają, ale wszyscy czekamy na poprawę tej trudnej sytuacji. Codziennie spotykamy się z uczniami przez platformę Microsoft Teams. Zawsze przez 20 min. podaję instrukcje związane ze sposobem rozwiązywania zadań, prowadzimy rozmowy, uczniowie pokazują wykonane przez siebie prace lub odpowiadają na pytania dotyczące realizowanych ćwiczeń. Potem jest czas na pracę samodzielną uczniów. Staram się planować zadania w chmurze, bo wtedy mogę zdalnie komentować wykonywane zadania, a uczniowie sami nanoszą poprawki. Taka praca uczy ich właściwej organizacji i planowania czasu, systematyczności i samodzielności. Działania które proponuję uczniom, dotyczą różnych aktywności, a czas spędzany w sieci jest kontrolowany przez wszystkich opiekunów. Kolejne spotkanie online mamy w okolicach godz. 11.00. Wtedy uczniowie prezentują swoje dokonania. Sprawdzam, czy polecenia były przeczytane ze zrozumieniem oraz jak przebiega praca dzieci. Przez cały czas uczniowie korzystają z możliwości zadawania pytań w trakcie spotkania, ale również mogą je pozostawiać na tzw. czacie. Wiedzą, że nawet wtedy gdy nie widzimy się, jestem i zawsze odpowiem na ich wątpliwości, odpisując na zadane pytanie lub spotykając się indywidualnie z użyciem kamerki. Taka forma pracy z uczniami to duże wyzwanie i daje wszystkim wiele nowych możliwości uczenia się w inny, niż dotychczas sposób. Poniżej relacja z wykonanego zadania w domu, czyli filmiki tworzone przez rodziców. Uczniowie mieli zaprogramować taniec robota, który wykonali później razem z nim.
Jesteśmy świadkami, jak ostatnie dni zmieniają naszą edukację. Sytuacja, która zmusza wszystkich do pozostania w domu, sprawia jednocześnie, że zainteresowanie nowymi technologiami znacząco wzrasta. Już nikt się nie głowi, po co to komu, tylko sięga po wszystko co możliwe, aby móc się kontaktować z innymi. Wspólnie z uczniami wykorzystaliśmy ten fakt do sprawdzenia przydatnych narzędzi online. Jednym z nich jest platforma Microsoft Teams. Codziennie więc o godz. 10:00 rano spotykamy się wszyscy online, aby uczyć się i pobyć troszkę razem. W ruch idą komputery, tablety, telefony... Trzecioklasiści wprost wyczekują tych spotkań, bo zobaczyć kolegów to dla nich duża radość.
Trudno przewidzieć kiedy wrócimy do szkoły, dlatego wspólnie z uczniami rozpoczynam pracę na odległość z wykorzystaniem nowych technologii. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, codziennie będę umieszczała kolejne ćwiczenia do wykonania w poszczególne dni. Do współpracy wykorzystamy znane dzieciom narzędzia, ale pojawią się też nowe. Mam nadzieję, że zadania będą atrakcyjne dla uczniów i zmobilizują ich do pracy w domu.
Jeśli jest ktoś chętny do obejrzenia materiału z wydarzenia online na platformie eTwinning, to zapraszamy. W filmie spotkanie czterech partnerskich klas.
Tę wycieczkę zapamiętamy na długo. Zwiedziliśmy Stadion Narodowy i dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o przygotowaniach do meczów piłkarskich. Zobaczyliśmy cudowne budowle z klocków lego oraz niesamowitą wystawę obrazów 3D. To był dzień pełen wrażeń i zachwytów.
W ubiegłym tygodniu trzecioklasiści uczestniczyli w ciekawych zajęciach edukacyjnych, realizując zadania w projekcie eTwinning "Znajdźmy wspólny język... ojczysty". Działania projektowe związane są z obchodami Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego potrwają jeszcze kilka dni. Oto relacja z zajęć, które odbywały się w minionym tygodniu.
Nasi partnerzy projektu eTwinning "Ortograficzna wyprawa" zaprosili nas do swojej klasy. Wspólnie uczestniczyliśmy w zadaniach utrwalających poznane zasady ortograficzne. Trzecioklasiści najpierw wykonywali ćwiczenia na tablicy interaktywnej, a następnie losowali puzzle z wyrazami. Zadanie polegało na odszukaniu i dobieraniu wyrazów do określonych liter, umieszczonych na szarym papierze. Z puzzli tworzyli w grupach bałwanki, które później ozdabiali w dowolny sposób. Ćwiczenie wymagało umiejętności współpracy oraz miało na celu utrwalenie pisowni wyrazów z trudnością ortograficzną. Spotkanie uczniów było okazją do ciekawych zabaw i bliższego poznania się. Rezultatem tego wydarzenia były bardzo kreatywne prace dzieci.
Rozpoczynamy działania w ramach obchodów Dni Bezpiecznego Internetu 2020. Trzecioklasiści poznali bohaterów filmu edukacyjnego "Plik i Folder", przypominali sobie zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Wykonali prace plastyczne, które zaprezentowali partnerom projektu eTwinning w czasie spotkania online z uczniami z Chełma i z Grecji. Byliśmy bardzo zadowoleni ze spotkania, bo partnerzy bez trudu odgadywali zilustrowane przez nas zasady. Wspólne lekcje to okazja do wymiany doświadczeń, więc i my dowiedzieliśmy się kilku interesujących rzeczy.
Nowa wystawa w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnobrzegu bardzo nam się podobała. Uczniowie zobaczyli dawne instrumenty muzyczne, dowiedzieli się w jaki sposób powstawały, a opowieści o dawnych latach przybliżyły dzieciom historię naszego regionu i jego mieszkańców. Warto zobaczyć tę wystawę i wysłuchać informacji przygotowanych przez Panią Katarzynę Opiołę.
Trzecioklasiści potrafią się zorganizować :) Wczoraj razem stworzyli fajnego robota. Obserwowałam ich wspólne działania i byłam dumna. "Nowy kolega" czeka teraz na imię. Inspiracją na pracę było wspólne zadanie w ramach projektu eTwinning.
W tym roku to 11 lutego przypadają obchody Dnia Bezpiecznego Internetu. Razem z uczniami przyłączymy się do tej ważnej akcji kolejny raz. Będzie to dla dzieci małe świętowanie, ponieważ ważne kwestie związane z bezpieczeństwem w sieci to zagadnienia, które realizujemy bardzo często w ramach różnych przedmiotów. W tym roku szkolnym realizujemy różnorodne zadania projektowe, których efektami pochwalimy się wkrótce.
Dzisiaj uczniowie spędzili w szkole ostatni dzień przed feriami. Bardzo żałuję, że byłam nieobecna w tym tygodniu. Mam jednak nadzieję, że pod koniec stycznia spotkamy się znowu wszyscy w klasie.
Tak się składa, że moja koleżanka z projektu właśnie dzisiaj poleciła mi fajne narzędzie do tworzenia ciekawych animacji. Nie mogłam się powstrzymać, żeby go nie wypróbować :)